Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!
M61.1
Postępujące kostniejące zapalenie mięśni
Fibrodysplazja
Choroba Munchmeyera
w każdym wieku, najczęściej do 10 roku życia
Autosomalny dominujący
Wady wrodzone w obrębie palców u dłoni, koślawość i skrócenie palców u stóp, obrzęki, ogniska zapalne w obrębie kręgosłupa, obręczy barkowej, miednicznej, kostnienie tkanek miękkich, twarde guzy, ograniczenie sprawności, unieruchomienie części ciała, upośledzenie słuchu, powikłania w postaci zapaleń górnych dróg oddechowych.
Uwarunkowana genetycznie bardzo rzadka choroba tkanki łącznej. Większość przypadków FOP ma charakter sporadyczny (mutacje niedziedziczne), jednak niewielka liczba dziedzicznych przypadków wykazuje transmisję do linii zarodkowej z autosomalnym dominującym wzorcem.
U chorych obserwowana jest mutacja genetyczna w obrębie 2 chromosomu, która prowadzi do zwiększonej produkcji białka BMP4, co powoduje tworzenie się mas kostnych w tkankach miękkich. Kostnienie dotyczy mięśni, ścięgien, więzadeł, a także stawów. Nowe elementy kostne mogą się łączyć z prawidłowymi elementami szkieletu lub tworzyć odrębne struktury, prowadząc do unieruchomienia ciała i niepełnosprawności.
Dotychczas opisano pacjentów z klasycznymi cechami FOP plus jedną lub więcej nietypowych cech (np. współistniejąca niedokrwistość aplastyczna, czaszkogardlak, jaskra dziecięca lub opóźnienie wzrostu) (FOP plus) albo pacjentów prezentujących duże różnice w jednej lub obu z dwóch klasycznych cech definiujących FOP (np. normalne duże palce u nóg lub poważne deficyty redukcyjne palców) (warianty FOP).
U dzieci z FOP po urodzeniu mogą występować wrodzone wady rozwojowe paluchów (paluch koślawy, zniekształcenie pierwszego śródstopia i/lub jednopaliczkowy). w ciągu pierwszej dekady życia pojawiają się sporadyczne epizody bolesnych obrzęków tkanek miękkich (nawroty), które wywoływane są przez urazy tkanek, wstrzyknięcia domięśniowe, infekcje wirusowe, rozciąganie mięśni, upadki lub zmęczenie. W przypadku podejrzenia rozpoznania FOP przeciwwskazana jest jakakolwiek interwencja inwazyjna, która może prowadzić do zaostrzeń. Te nawroty przekształcają mięśnie szkieletowe, ścięgna, więzadła, powięzi w kość heterotopową, uniemożliwiając ruch.
Częstotliwość szacuje się na 0,6 przypadków na milion, w Polsce zdiagnozowanych zostało około 30 przypadków. Problemy na etapie leczenia sprawia aktywacja rozrostu tkanki kostnej na skutek urazów, zastrzyków i zabiegów chirurgicznych. z tego względu masy kostne, które powstają w tkance miękkiej, nie mogą zostać usunięte.
Postęp choroby można spowolnić, jednak obecnie brak jest danych na temat tego, co wywołuje mutację genetyczną w obrębie 2 chromosomu, brak jest również skutecznej terapii, która pozwoliłaby zatrzymać rozwój choroby i związane z nią postępujące kostnienie tkanek miękkich. w 2022 roku pojawił się na Świecie pierwszy lek na FOP, który jeszcze nie jest dostępny w Polsce, ale może się to niedługo zmienić.
Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!
Zapoznaj się z zakładką
"Najczęściej zadawane pytania"