Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!
O hemoglobinurii mowa jest w sytuacji, gdy w efekcie rozpadu krwinek czerwonych, do moczu przedostaje się wolna hemoglobina. Taki rozpad erytrocytów prowadzący do uwolnienia hemoglobiny ma podłoże patologiczne i nie jest związany z naturalnym cyklem życia komórki.
Pojawianie się hemoglobinurii w większości przypadków wynika ze schorzeń, w których przebiegu dochodzi do przedwczesnego rozpadu krwinek czerwonych. Do takich chorób oraz stanów należą:
Warto wspomnieć, że hemoglobinuria może pojawić się także na skutek intensywnej aktywności fizycznej – zarówno u sportowców, jak i osób uprawiających sport amatorsko czy tych, którzy na co dzień nie podejmują regularnego wysiłku.Taka hemoglobinuria ma charakter przejściowy i bardzo często może pozostać niewykryta. Najczęściej ma miejsce w przypadku długotrwałych marszów lub biegów, które wiążą się z wielokrotnym powtarzalnym uderzaniem stopy o podłoże.
U osób, u których pojawia się hemoglobinuria, można zaobserwować ciemne zabarwienie moczu przede wszystkim w nocy oraz godzinach porannych. W przypadku gdy hemoglobinuria występuje u pacjenta regularnie lub przez dłuższy czas, dochodzą do tego objawy wynikające z patologicznego rozpadu krwinek czerwonych. Należą do nich: osłabienie, bladość powłok skórnych, zawroty i bóle głowy, bóle brzucha, nasilona męczliwość – zarówno na co dzień, jak i w trakcie podejmowania aktywności fizycznej, która dotychczas nie stanowiła wyzwania.
Hemoglobinuria może pojawiać się bez krwiomoczu w każdym przypadku, gdy dojdzie do hemolizy, czyli rozpadu krwinek. W celu jej wykrycia/potwierdzenia wykonuje się badanie moczu. W przypadku występowania hemoglobinurii badanie wykazuje obecność hemoglobiny.
Niezwykle istotne jest ustalenie przyczyn hemoglobinurii, co wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych badań. Są to zazwyczaj testy z krwi, choć w przypadku podejrzenia zaburzeń w pracy szpiku kostnego, potrzebna może być biopsja. Diagnostyka różnicowa uwzględnia również rozmaite badania obrazowe, np. badanie USG.
Hemoglobinuria występująca na skutek intensywnej aktywności fizycznej nie wymaga leczenia. W innych przypadkach terapia skupia się na leczeniu choroby podstawowej – z tego powodu tak ważne staje się ustalenie powodów pojawiania się wolnej hemoglobiny w moczu.
Niestety niektóre ze schorzeń przebiegających z hemoglobinurią są trudne w leczeniu. Przykładem jest nocna napadowa hemoglobinuria , zaliczająca się do schorzeń rzadkich. Ta nabyta choroba może zagrażać życiu, m.in. ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia niewydolności szpiku kostnego.
Od ponad pół roku towarzyszą Ci
niepokojące dolegliwości,
do tej pory niewyjaśnione?
Ty lub Twój lekarz
podejrzewacie
chorobę rzadką?
Szukasz właściwego
specjalisty lub ośrodka?
Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!
Zapoznaj się z zakładką
"Najczęściej zadawane pytania"